Szuflady to najlepszy sposób przechowywania zapasów w kuchni. Ich ergonomia pozwala na łatwy dostęp do zawartości bez dodatkowego wysiłku. Co więcej, w szufladach wszystko znajduje się w zasięgu wzroku. Nie ma większej wygody.


 1. 1.   Dlaczego warto wyposażyć się w dobre szuflady?
  W kuchni każdy zainstalowany system ma swoje miejsce i cel. Nie ulega jednak wątpliwości, że pod względem funkcjonalności oraz innowacji szuflady wybiły się na pozycję lidera. Jak tłumaczy Michał Kichler, ekspert z firmy Häfele, szuflady zyskują na popularności również dzięki coraz niższym kosztom zakupu. – Kiedyś szuflad w naszych kuchniach było niewiele, ponieważ uchodziły za element drogi i luksusowy. Od dłuższego czasu jednak ich ilość konsekwentnie rośnie. Co więcej, kupujemy szuflady, które są coraz szersze. To nowy trend, który znacząco wpływa na design naszych kuchni – dodaje Michał Kichler.

 1. 2.   Po czym poznać jakość szuflady?
  Do najważniejszych zalet szuflady z pewnością należy łatwość dostępu. Rozumieją to ci, którzy w szafkach podblatowych na co dzień korzystają z frontów uchylnych. W celu sięgnięcia po konkretny przedmiot musimy się schylać i przesuwać ich zawartość. Co więcej, w przypadku pełnego załadowania umykają nam rzeczy umiejscowione w tylnych partiach szafki. Komu z nas nie zdarzyło się kupić kolejnego kilograma cukru, bądź mąki tylko dlatego, że nie zauważyliśmy starego opakowania ukrytego gdzieś głęboko za pozostałymi zapasami? – W tym właśnie tkwi klucz do przewagi szuflad nad frontami uchylnymi – mówi Michał Kichler. – Szuflady to optymalna wygoda w kuchni. Wszystko jest w zasięgu wzroku i ręki – dodaje.

 1. 3.   Jak zagospodarować szuflady w kuchni?

Skoro już wiemy, że szuflady to integralny element funkcjonalnej, dobrze zaprojektowanej kuchni, warto upewnić się, że inwestujmy w systemy, które pozostaną niezawodne przez długie lata. – Instalując szuflady koniecznie upewnijmy się, że mają odpowiedni udźwig, zwłaszcza, jeśli zamierzamy przechowywać w nich ciężkie sprzęty i przedmioty. Sprawdźmy, czy prowadnice, na których opiera się system szuflad, są wysokiej jakości, a ruch przy otwieraniu i zamykaniu zachowuje płynność – podkreśla Michał Kichler. Warto też zainteresować się designem wewnątrz szuflad. Okazuje się bowiem, że innowacyjne projekty z pozoru prostej budowy szuflad pomagają zyskać dodatkową, cenną przestrzeń. – Boki szuflad Moovit MX zaprojektowano z myślą o użytkownikach. Dzięki prostym ściankom wewnątrz pozwalają na pełne wykorzystanie przestrzeni w szufladzie. W ten sposób do dyspozycji mamy całą przestrzeń szuflady i jeszcze więcej miejsca – tłumaczy Michał Kichler.

 1. 4.   Jakie oświetlenie w szufladzie?
  Jednym z nowych trendów kuchennych jest dodatkowe światło wewnątrz szuflad. Jest on zresztą zgodny z tym, co coraz chętniej sugerują eksperci od oświetlenia – mianowicie, żeby w naszej kuchni znalazło się więcej opraw punktowych. Mają one praktyczne zastosowanie w trakcie pracy – oświetlają konkretne elementy, z których korzystamy, a w przypadku szuflad, w postaci taśm LED – często zapalają się automatycznie w trakcie otwierania i gaszą podczas zamykania. Tego typu innowacyjne rozwiązania to szczyt wygody w kuchni – widzimy wszystko, co znajduje się w naszej szufladzie bez konieczności zapalania górnego światła. To ostatnie zresztą coraz częściej rozpatrywane jest wyłącznie w kategorii nastroju, w kwestiach praktycznych ustępując pola oświetleniu punktowemu.

 2. Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach i ponad 160 tys. klientów na całym świecie. 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.