Krok po wprowadzeniu przez markety spożywcze ubrań, produktów AGD, przyszedł czas na meble. Już nie tylko w Aldi, Lidlu, ale również w Biedronce pojawiają się ciekawe wzorniczo biurka, szafki, regały czy stoliki do samodzielnego montażu. To specyficzny produkt, który od producenta wymaga przede wszystkim szybkości działania, powtarzalności i jakości, którą doceni Kowalski podczas samodzielnego składania mebli. Kto produkuje dla Biedronki? Meblomaster z Węgrowa.

Każdego dnia fabrykę Meblomaster opuszcza 3500 gotowych do montażu mebli. Taki poziom produkcji udało się osiągnąć dzięki konsekwentnemu rozwojowi, którego autorem od ponad 20 lat są członkowie rodzin Gryglas i Kraszewskich.

Ale nie tylko sposób zarządzania jest kluczem do sukcesu firmy. Także dobór partnerów biznesowych: dostawców niezawodnych technologii, takich jak Biesse czy odbiorców produktów, a jest nim Jeronimo Martins.

 

Meble dla Biedronki

Meblomaster zdecydował się na współpracę z Jeronimo Martins i to dla niej od kilku lat produkuje meble sprzedawane w najbardziej popularnej w Polsce sieci Biedronka, do której na koniec 2017 roku należało 2823 sklepów zajmujących łącznie powierzchnię 1,86 miliona metrów kwadratowych. Tylko w tym roku liczba ta ma się powiększyć o kolejne 70 sklepów. Działające w Polsce dyskonty tej portugalskiej grupy mogą się pochwalić obrotami na poziomie przekraczającym 11 miliardów euro. Kilka lat temu Jeronimo Martins zdecydował się na wprowadzenie obok oferty wyrobów spożywczych i przemysłowych również … mebli.

 

Czas produkcji i logistyka

Sprzedaż mebli w dyskontach spożywczych jest dość specyficzna. Nie są to bowiem wyodrębnione sale sprzedażowe z wystawą kilku serii meblowych, jak to jest w przypadku innych marketów typu Tesco czy Real. W przypadku sklepów Biedronka, w części sprzedaży produktów przemysłowych na krótko (na kilkanaście dni) pojawiają się wybrane wyroby meblowe, np. szafka łazienkowa, stolik, regał czy biurko. Towarzyszy im silna akcja promocyjna w gazetkach czy na plakatach w sklepach. Dla producenta, takiego jak Meblomaster oznacza to jedno: czas produkcji i wydajność oraz sprawna logistyka to klucz do realizacji tego typu zleceń. Partnerem w realizacji tych wymogów są oczywiście technologie, a tu istotną rolę pełnią sterowane numerycznie maszyny.

 

Automatyzacja

W parku technologicznym Meblomaster stoją charakterystyczne biało-zielone maszyny wyprodukowane we włoskich fabrykach Biesse. Należy do nich centrum obróbcze Rover B4, wiertarka przelotowa Techno FDT oraz wiertarka CNC Skipper 100.

– Łączy je nie tylko wysoka automatyzacja oraz realizacja zadań obróbczych zleconych i kontrolowanych przez komputer – mówi Tadeusz Jóżwik z firmy TEKNIKA, która dostarczyła maszyny do Meblomaster. Wymogiem inwestora, któremu sprostały maszyny Biesse, są przede wszystkim wydajność, szybkość realizacji zleceń i powtarzalna wysoka jakość cięcia, frezowania czy nawierceń.

Do produkcji mebli w Meblomaster wykorzystywana są przede wszystkim płyty wiórowe laminowane o grubości 18 i 25 mm. Ich rozkrój odbywa się na pilarkach panelowych, a następnie formatki trafiają do pięcioosiowego centrum obróbczego Rover B4. Stół maszyny ma wymiar 3.650 x 1.279 mm. Rozłożone na nim formatki obrabiane są przez 14 wrzecion pionowych i 4 wrzeciona poziome W przypadku Rovera B, Biesse oferuje szereg dodatkowych opcji, konfiguracji i systemów mocowania, takich jak na przykład poziome zespoły do ​​formowania lub różne systemy mocowania, np. Biesse ATS. 5-osiowa głowica robocza modelu B4, wyposażona w trzpień HSD o mocy 13 kW umożliwiający obrót o 360 ° na osi pionowej i poziomej. Dzięki temu obróbka nawet skomplikowanych kształtów realizowana jest precyzyjnie i zapewnia powtarzalną wysoką jakość.

 

Idealny otwór to łatwy montaż

Ponieważ meble sprzedawane w sieci Biedronka są przygotowane w paczkach do samodzielnego montażu, kluczowy jest proces nawiercania otworów. Muszą one być idealnej szerokości i głębokości, by klient był w stanie samodzielnie zmontować elementy i za każdym razem był zadowolony z końcowego efektu: żadnych szpar, krzywizn, niestabilnych szuflad w komodach. O to na etapie produkcji mebla dbają wydajne centra wiertarskie. Biesse Techno FDT to przelotowa maszyna sterowana numerycznie, dwubelkowa, z możliwością wiercenia poziomego i pionowego z góry i z dołu. W zależności od skomplikowania i ilości poszczególnych otworów, maszyna wykonuje od jednego do nawet pięciu taktów wiercących. Możliwości wykonania wierceń w sześciu płaszczyznach, za jednym przejściem, bez potrzeby przestawiania maszyny powodują znaczne oszczędności czasu produkcji, a tym samym znacznie poprawę wydajności.

Drugi, mniejszy model wiertarki przelotowej pracujący w linii Meblomaster to trzyosiowe centrum Skipper 100 pracujące z posuwem 90 m/min. Jest ono wyposażone w dwa zespoły operacyjne: górny i dolny, i pomimo kompaktowych rozmiarów umożliwia pracę osi w zakresie X-3000, Y-1000 oraz Z-60. Na uwagę zasługuje specjalny chwytak zębaty służący do stabilnego mocowania elementów podczas nawierceń, zapewniając ich wysoką precyzję.

 

Instruktaż montażu

W efekcie procesów produkcyjnych powstają komody, szafki, regały czy meble łazienkowe, konfekcjonowane w paczki do samodzielnego montażu. Jeronimo Martins, odbiorca wyrobów Meblomaster zadbał o to, by stworzyć dedykowaną stronę internetową www.meble.biedronka.pl, na której znajduje się pełna oferta zestawów meblowych, ale przede wszystkim filmy instruktażowe pokazujące krok po kroku samodzielny montaż mebla.