Oświetlenie kuchni to klucz do jej funkcjonalności, ale nie tylko – dobrze dobrane i umiejscowione lampki to również sposób na bardziej ornamentalny wystrój. Wystarczy umieścić je wewnątrz szuflad, przeszklonych szafek lub nad blatem.

 

Światłem możemy w kuchni uczynić cuda – dodać jej charakteru, wyeksponować elementy warte uwagi, a nawet optycznie ją powiększyć. Nadrzędną rolą światła jest jednak funkcjonalność. Stąd konieczność, żeby system, którym oświetlamy kuchnię, był optymalnie zintegrowany. Jak w takim razie uzyskać efekt funkcjonalności i estetyki jednocześnie? Wykorzystajmy do tego szafki wiszące i szuflady – zarówno ich wnętrze, jak i spód są idealnym punktem ulokowania lamp.

Oświetlenie wewnątrz mebli

Oświetlenie wewnętrzne to praktyczne rozwiązanie niemal w każdym przypadku – wiąże się z wygodą dostępu do zawartości szafek bez konieczności zapalania głównego światła. Jak tłumaczy Maciej Wikorejczyk, ekspert oświetlenia w firmie Häfele, lampy kuchenne to najlepszy przykład na to, jak energicznie rozwija się rynek oświetleniowy.

Najlepsze marki łączą wszystkie konieczne funkcje. Przykładem są oprawy Loox Led – zamontowane wewnątrz szuflad uruchamiają się podczas otwierania. To innowatorskie rozwiązanie już wkrótce na dobre wpisze się w proces projektowania kuchennej przestrzeni.

Opcji oświetlenia wnętrza mebli jest więcej. Montując je na przykład w szafkach z przeszkloną witryną, obok oczywistej funkcjonalności, uzyskujemy też ciekawy efekt estetyczny – eksponujemy nie tylko sam regał, ale też jego zawartość. Oświetlenie tego typu świetnie spisuje się w sytuacji, gdy nasza kuchnia połączona jest z salonem lub jadalnią – uzyskujemy bowiem efekt ciepłego, lekko przytłumionego światła, które nada każdemu posiłkowi przyjemnej atmosfery.

 

Oświetlenie pod szafkami górnymi

Jednym z najbardziej popularnych i praktycznych sposobów oświetlenia roboczej części kuchni są lampy zamontowane nad blatem. Wykorzystujemy do tego spód szafek wiszących. Od lat niezmiennie królują tu taśmy LED, które równomiernie rozjaśniają blat roboczy i ułatwiają tym samym wykonywanie niezbędnych czynności.

Włączona, taśma LED prezentuje się efektownie również z innych pomieszczeń, jak choćby z salonu – podkreśla Maciej Wikorejczyk. – To kolejny przykład na to, jak projektować lampy praktyczne, które jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną.                                                                                 

Chcąc oświetlić blat kuchenny możemy też rozważyć oświetlenie punktowe, które – jeśli tylko zostało odpowiednio zaprojektowane – nie tylko równomiernie rozjaśni przestrzeń, ale też nada pomieszczeniu więcej dynamiki.

 

Lampa prosto z przyszłości

Z myślą o koneserach oświetlenia powstała wyjątkowa płaska oprawa LED, która dzięki unikatowej konstrukcji mieści się w korpusie szafki i prawie z niej nie wystaje.

– To rozwiązanie z przyszłości, do którego klienci Häfele mają dostęp już dziś. Ukryty w dnie szafek bezdotykowy system oświetlenia diodowego włącza się na proste machnięcie. Koniec z dotykaniem lampki mokrymi lub brudnymi dłońmi – mówi Maciej Wikorejczyk.

Subtelna elegancja

A co jeśli chcemy, żeby światło w naszej kuchni było bardziej dyskretne? Najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie kierunkowe. Nada ono pomieszczeniu wyjątkowego klimatu i nastroju. Umocowane na spodzie szafki wiszącej oprawy kierunkowe pozwalają rzucać dyskretny blask na blaty kuchenne, szafki oraz egzotyczne przyprawy. Warto tu pamiętać o dobraniu opraw z odpowiadającym nam kątem oświetlenia – wąski dobrze wyeksponuje konkretne produkty, szeroki – fragmenty powierzchni.

Diabeł tkwi w szczegółach

Dobór oświetlenia to ekscytująca czynność, podczas której często skupiamy się na znalezieniu pięknej oprawy, zapominając jednocześnie o odcieniu światła. Barwa jest w kuchni kluczowa – odpowiednio dobrana nie tylko podkreśli soczystość i jakość serwowanego przez nas jedzenia, ale sprawi też, że obiad z bliskimi upłynie w „ciepłej” atmosferze. W celu oświetlenia blatu najczęściej sięga się po neutralną temperaturę barwową. Ciepła barwa oświetlenia w zderzeniu z bielą, na przykład wewnątrz szuflady, generuje odcień żółci, podczas gdy chłodna daje efekt lodówki. Warto pamiętać o tych prostych, ale jakże istotnych kwestiach, dopierając oprawy i oświetlenie do kuchni.

 

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach i ponad 160 tys. klientów na całym świecie. 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.