W dniu 24 października 2018 r. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbyła się gala jubileuszowej 25. edycji konkursu Dobry Wzór. Jury konkursu wybrało, spośród 119 finalistów, najlepsze produkty i usługi. Wszystkie projekty zostały ocenione pod kątem cech wizualnych, użytkowych, ekonomicznych oraz wyróżniających je wartości dodatkowych. Wśród nich statuetkę otrzymała usługa 4Nature System polegająca na wprowadzaniu zieleni do biur i obiektów użyteczności publicznej.

Dobry Wzór to jeden z najstarszych i najbardziej wiarygodnych polskich konkursów wzorniczych. Konkursowe produkty i usługi wskazywane są przez badaczy i ekspertów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego na podstawie stałego  monitoringu rynku. Produkty i usługi są poddawane eksperckiej ocenie – liczy się nie tylko wygląd, ale również funkcjonalność, ergonomia, stosunek jakości do ceny, odpowiadanie na potrzeby rynku oraz siła dotarcia do grupy docelowej.

                           

Zielona usługa dla przestrzeni biurowych

 

Certyfikat Dobry Wzór przyznawany był w tym roku w 9 kategoriach, m.in. w kategorii usługi. Usługę 4Nature System jury konkursu doceniło za połączenie dobrego designu, natury
i zaawansowanej technologii. Jest to moduł dedykowany dla roślin do wyeksponowania ich na ścianie, wykonany z recyklingowego tworzywa sztucznego, połączony z systemem nawadniania i inteligentnym sterowaniem. To usługa, która pomoże na nowo wprowadzić naturę do biur.

Usługa 4Nature System  opracowywana została w kooperacji z najlepszej klasy specjalistami z dziedziny ergonomii pracy, designu i optymalnej uprawy roślin. Zakwalifikowany do konkursu autorski system modułowych ogrodów wertykalnych 4Nature System, pierwszy tego typu w Polsce, powstał w wyniku współpracy m.in. z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach, a zaprojektowany został przez ERGO.design.

Zielona technologia 4Nature System jest w trakcie procedury patentowej i stanowi fundament nowej idei – połączenia mebli biurowych i natury. Jest to aktualnie prowadzony projekt badawczo-rozwojowy finansowany przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju. Jego pierwsze efekty zostały przedstawione na Międzynarodowych Targach Wyposażenia Biur ORGATEC w Kolonii.

Niezwykły wpływ zieleni na pracowników

 

Twórcy 4Nature System wierzą w siłę i moc zieleni i jej wpływu na pracowników. Zieleń w powierzchniach biurowych zwiększa ich kreatywność, redukuje napięcie i stres, wpływa pozytywnie na skórę, drogi oddechowe i oczy, polepsza samopoczucie i komfort w środowisku pracy, daje poczucie harmonii.

Bliskość roślin relaksuje,  podnosi jakość powietrza poprzez jego oczyszczanie i nawilżanie a to wpływa na poprawę psychicznego i fizycznego zdrowia pracowników oraz znacząco podnosi jakość, efektywność i produktywność ich pracy. Pomaga również skupić się w biurze a przy okazji jest atrakcyjnym elementem dekoracyjnym, dzięki czemu pracownicy mają poczucie przebywania w ekskluzywnej eko-przestrzeni.